.     .     .
۱۳۹۶/۰۳/۲۷

تشکیل کارگروه شناسایی ظرفیت های همکاری خراسان رضوی و بابل عراق

استانداران خراسان رضوی و بابل عراق بر توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی و نیز تعیین کارگروه هایی برای شناسایی ظرفیت های همکاری تاکید کردند.

استانداران خراسان رضوی و بابل عراق بر توسعه مناسبات اقتصادی و فرهنگی و نیز تعیین کارگروه هایی برای شناسایی ظرفیت های همکاری تاکید کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ علی رضا رشیدیان در این دیدار افزود : باید مسیرهای همکاری دو استان بویژه در حوزه تعاملات صنعتی و اقتصادی مشخص شود.
علیرضا رشیدیان افزود: تبادل هیات های اقتصادی بخش های خصوصی دو استان و نیز اعزام گروه هایی برای تعیین ظرفیت ها برای بررسی راههای همکاری دوطرف ضروری است.
وی با یادآوری جمعیت شش میلیون و 400 هزار نفری ، قابلیت های صنعتی و معدنی ، کشاورزی و گردشگری بویژه در حوزه سلامت در خراسان رضوی گفت: هم اکنون این استان با مناطق مختلف عراق همکاری های اقتصادی و فرهنگی دارد و نمایشگاه هایی را نیز تا کنون در کربلا ، نجف ، کاظمین برگزار کرده است.
وی اظهار کرد : خراسان رضوی دارای بخش خصوصی قدرتمندی است و در عین آمادگی برای همکاری های تجاری و اقتصادی ، دارای ظرفیت بالایی برای انتقال خدمات فنی و مهندسی وفناوری به استان بابل نیز می باشد.
وی گفت: خراسان رضوی در زمینه گردشگری درمانی و سلامت هم شرایط بسیار خوبی دارد اما هم اکنون برخی مسافران به جای استفاده از مسیرهای قانونی، راههای را طی می کنند که با مشکل مواجه می شوند.
استاندار خراسان رضوی کرد : این استان برای استقرار نمایندگی هایی در عراق به منظور تشکیل پرونده پزشکی بیماران و انجام هماهنگی های لازم برای اعزام آنان به مشهد آمادگی دارد.
رشیدیان ، زیارت را از جمله نقاط مشترکی دانست که هر دو استان قابلیت های قابل توجهی درآن دارند و افزود: خراسان رضوی برای ارائه تسهیلاتی دراین خصوص آمادگی دارد.
وی با بیان اینکه خراسان رضوی آماده است به منظور توسعه همکاری های بخش خصوصی نشست های مشترکی را برگزار کند ، افزود : برگزاری نمایشگاه های تخصصی در بابل هم مورد توجه است ضمن آنکه این نمایشگاه ها می تواند زمینه تعامل فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران دو استان و نیز انتقال خدمات فنی و مهندسی را فراهم کند.
وی گفت : در این راستا از برگزاری نمایشگاه تخصصی به تناسب اعلام نیاز در بابل استقبال کرده و می توان زمینه حضور بخش های تولیدی و صنعتی بابل را در نمایشگاه مشهد فراهم نمود.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت های دانشگاهی استان و تحصیل بیش از پنج هزار دانشجوی خارجی در این مراکز ، از تبادل دانشجو و استاد هم استقبال کرد و گفت : علاوه بر بحث ظرفیت های وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در حوزه دانشگاه های فردوسی و آزاد هم ظرفیت های برای این تعامل و پذیرش دانشجویان بورسیه بررسی می شود.
وی در ادامه خطاب به استاندار بابل گفت : شما در خط مقدم مبارزه با تروریستهای داعشی و گروه های تکفیری هستید و موفقیت شما آرزوی همه ماست و امید است مراحل نهایی این جنگ با نصرت و پیروزی الهی هر چه سریعتر محقق شود.
استاندار بابل عراق هم گفت : بین جمهوری اسلامی ایران و عراق روابط و زمینه های همکاری مشترک زیادی وجود دارد و مرز طولانی و مذهب دو کشور را به هم پیوند داده است.
صادق مدلول السلطان افزود : موضعگیری جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراق و حمایت های راهبردی برای بیرون راندن گروه های تروریستی به خصوص داعش از این کشور بسیار مهم است.
وی با اشاره به موقعیت استراتژیک استان بابل و عبور 90 درصد زائران ایرانی عازم کربلا از آن گفت : از مهمترین جاذبه های این استان زیارت و نیز آثار تاریخی آن است زیرا مرکز تمدن شش هزار ساله بابل و محل نخستین قانون و مرکز اختراع خط و کتابت است .
وی اضافه کرد: استان بابل با 316 زیارتگاه دارای 45 درصد اماکن زیارتی و مراکز مذهبی عراق می باشد.
مدلول السلطان افزود : برای حفظ امنیت و ارائه خدمات مناسب به زائران ایرانی در ایام اربعین حسینی برای سومین سال متوالی اتاق عملیات مشترکی با ستاد اربعین و کنسولگری های ایران در بابل و نجف تشکیل داده ایم .
وی اظهار کرد : با توجه به افزایش هر ساله زائران اربعین برای ایجاد مراکز اقامتی در شاهراه ها برنامه ریزی شده و در این میان نیاز است برای انتقال زائران خودروهای بیشتری به عراق و بابل اعزام شود.
وی با تاکید بر اینکه استان بابل ، دارای امنیت کامل است ، افزود : در حوزه روابط تجاری ، بازرگانی ، صنعتی و معدنی و نیز زیرساختی و کشاورزی نیاز است این روابط با خراسان رضوی تقویت شود .
وی ادامه داد : در موضوع گردشگری سلامت بسیاری از بیماران ما تمایل به درمان در مشهد را دارند و از این روز نیاز است در این زمینه و جلوگیری از هر گونه سوء استفاده از این زائران اقدام شود و ما آمادگی لازم برای این امر را داریم .
وی از برگزاری نمایشگاه های تخصصی خراسان رضوی در بابل استقبال کرد و گفت : حاضریم همکاری های همه جانبه ای را با بخش های مربوطه داشته باشیم .
وی همچنین علاوه بر توسعه مناسبات اقتصادی ، خواستار تقویت روابط فرهنگی و اعزام دانشجویان بورسیه از بابل به خراسان رضوی شد.
وی در ادامه از استاندار خراسان رضوی برای سفر به استان بابل عراق دعوت کرد.
استان بابل به مرکزیت شعر حله با مساحت پنج هزار 603 کیلومترمربع در 45 کیلومتری کربلا واقع شده است.

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۶۹۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید