.     .     .
۱۳۹۶/۰۴/۲۵

دکتر حسینی:

تشکل های غیردولتی، حلقه واسط دولت و مردم برای رفع مشکلات وتوسعه جامعه هستند

قانون اساسی به مردم این ظرفیت و حق را برای تشکیل تشکل های غیر دولتی و مردم نهاد داده است و این مجموعه ها حلقه واسط دولت و مردم برای رفع مشکلات و توسعه جامعه هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: قانون اساسی به مردم این ظرفیت و حق را برای تشکیل  تشکل های غیر دولتی و مردم نهاد داده است و این مجموعه ها حلقه واسط دولت و مردم برای رفع مشکلات و توسعه جامعه هستند.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید جواد حسینی  در گفتگویی رادیویی با اشاره  به نظام های مستبد، نیمه مردم سالار و  مردم سالار در دنیا گفت: امروزه تجربه جهانی، اعتقادات و قانون اساسی به ما  آموخته  که  مردم باید در امور مختلف جامعه مشارکت  نمایند.
وی مشارکت مردم را به دو دسته مشارکت توده ای و مشارکت نظام مند تقسیم کرده و افزود: مشارکت توده ای  نوعی از مشارکت است  که مردم به صورت عمومی در صحنه های مختلف حاضر شوندو  نشان دهنده اقتدار یک نظام است، بعنوان  مثال شرکت مردم در راهپیمایی 22 بهمن، روز قدس  از این نوع مشارکت است  که موجب اقتدار و همبستگی  می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت:  مشارکت توده ای  سبب نقش آفرینی در توسعه و رفع مشکلات مردم نمی شود و این نوع  مشارکت نماد  قدرت و اقتدار یک نظام است.
 حسینی تصریح کرد: اگر  بخواهیم  مشارکت نظام داشته باشد  به مشارکت نظام مند می رسیم که این نوع مشارکت در قالب سازمان های مردم نهاد معنی پیدا می کند.
وی در ادامه گفت:  مردم در قالب سازمان های مردم نهاد سازمان پیدا می کنند و در قالب آن سازمان یافتگی در عرصه های مختلف منشاء اثر می شوند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه قانون اساسی  مشارکت مردم در سه سطح در کلان، میانی و خرد را به رسمیت شناخته است؛ گفت: شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ، خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از جمله مشارکت های سطح کلان است. شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از جمله مشارکت سطح خرد است و  و  حضور مردم در تشکل های صنفی، سمن ها و  انجمن های علمی  از جمله مشارکت در سطح میانی است.
حسینی تعداد سازمان های مردم نهاد استان را 939 تشکل اعلام کرد و افزود:  این تشکل ها در حوزه های مختلف نظیر خیریه، سلامت، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، حقوقی، کودکان، زندانیان و خانواده هایشان، محیط زیست، صلح، محیط زیست  و  فضای سبز فعالیت می کنند.
وی تصریح کرد: تشکل های غیردولتی حلقه واسط دولت و مردم برای رفع مشکلات وتوسعه جامعه هستند. قانون اساسی به مردم این ظرفیت و حق را برای تشکیل سمن ها داده است و  دولت  نیز باید مجوزهای لازم  به این تشکل ها را بدهد و همچنین به  توانمندسازی و شبکه سازی آنها  نیز کمک کند.
 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه 9 سیاست راهبردی برای تشکل های غیردولتی در استان ترسیم  شده است، افزود: راهبرد اول گسترش کمی تشکل ها  است. در سال  92  تعداد  تشکل های  فعال استان 540 تشکل بود  که با رشد  73.5 درصدی تعداد آنها در حال حاضر   به 939 تشکل  افزایش یافته است.
 وی سیاست راهبردی دوم را گسترش موضوعی  تشکل ها دانست و گفت: طی بررسی های انجام شده اکثر تشکل های غیردولتی در قالب خیریه فعال   بودند و  در سال 92 تنها 5 قلمرو موضوعی در تشکل ها  وجود داشت که  در حال حاضر به 21 موضوع افزایش یافته است .
حسینی سیاست راهبردی سوم را  توسعه قشری  دانست و افزود: در آسیب شناسی تشکلهای غیردولتی به این نتیجه رسیدیم که بیشتر قشر میانسال برای تشکل های پروانه فعالیت گرفته اند و در توسعه قشری باید  دیگر اقشار نظیر جوانان، نوجوانان، زنان، دختران، کهنسالان، دانشجویان، اصناف و دیگر اقشار جامعه هم مشارکت داشته باشند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود: سیاست راهبردی چهارم توسعه جغرافیایی است. در آسیب شناسی مجدد تشکلهای غیردولتی به این نکته مهم رسیدیم که اکثر تشکلها در شهرهای بزرگ فعالیت می کنند و در شهرهای کوچک و خصوصا روستاها خیلی حضور و ظهور ندارند  در این راهبرد  تشکل ها به شهرهای کوچکتر و به روستاها نیز تسری پیدا کنند.
وی تصریح کرد: از یک سال و نیم گذشته تاکنون 30 تشکل غیردولتی در روستاها ایجاد شده است و هدف گذاری سال 96 افزایش 20 درصدی  تشکل های غیردولتی در روستاها می باشد.
حسینی افزود: هم اکنون شعار روستای پاک را پایه گذاری کرده ایم، روستای بدون دخانیات، روستای بدون طلاق، روستای بدون بیکار  و این روستاهای پاک تنها توسط تشکل های غیردولتی محقق می شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی پنجمین سیاست راهبردی را توانمندسازی تشکلهای غیردولتی دانست و گفت:  در سال گذشته 10 هزار نفر ساعت اعضای تشکل های غیردولتی با هدف توانمندسازی، آموزش داده شده اند.
وی افزود: ششمین سیاست راهبردی دولت مبتنی بر مردم است که در همین راستا نظام نامه تعامل دولت با بخش تشکل های غیردولتی تدوین شده است.
حسینی  با تاکید بر اینکه هفتمین سیاست راهبردی ، شبکه سازی است ، افزود:  تشکل های مرتبط با  یک موضوع کاری  اگر به صورت شبکه ای  عمل کنند  این امر مجب هم افزایی این تشکل ها  خواهد شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی افزود:  هشتمین سیاست راهبردی نظارت بر تشکل ها و  نهمین سیاست راهبردی که ظرف دو هفته آینده عملی خواهد شد راه اندازی  خانه تشکل های غیردولتی  است .
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۷۳۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید