کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.
میز خدمت الکترونیکی
استانداری خراسان ر ضوی
۱۳۹۹/۰۲/۳۰

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی:

۱۹۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی ثبت شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در قالب اجرای الگوی مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در استان تاکنون یک هزار و ۱۹۴ تفاهم نامه برای ۱۹۳ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی برای ۱۹۸ هزار نفر در شهرستان‌های مختلف ثبت و به امضا رسیده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان عصر سه‌شنبه در نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بردسکن در محل استانداری خراسان رضوی که به صورت ویدیو کنفرانس با مسوولان آن شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: از این تعداد تفاهم نامه 23 مورد برای هشت هزار و 750 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و اشتغالزایی برای یک هزار و 920 نفر مربوط به شهرستان بردسکن است.
وی افزود: در مجموع سهم شهرستان بردسکن از کل پروژه‌های سرمایه‌گذاری مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی استان دو درصد، میزان سرمایه‌گذاری نیم درصد و میزان اشتغال یک درصد است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: پیشرفت اجرایی پروژه‌های مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی شهرستان بردسکن شامل هشت پروژه به میزان 100 درصد، پنج پروژه بین 90 تا 100 درصد، چهار پروژه بین 80 تا 90 درصد، 2 پروژه بین 50 تا 80 درصد، چهار پروژه کمتر از 30 درصد است.
رسولیان بیان کرد: هشت مگا پروژه در قالب مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی با اعتبار پنج هزار و 200 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای یک‌ هزار و 480 نفر نیز در شهرستان بردسکن در حال اجرا است.
وی ادامه داد: در جلسات مربوط به مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی که با حضور استاندار برگزار شد، مقرر گردید این نشست‌ها به دو بخش "بررسی مباحث مربوط به معین‌های اقتصادی" و "کارگروه ستاد تسهیل برای حل مشکلات پروژه‌های سرمایه‌گذاری" تقسیم و برای هر شهرستان به صورت مجزا برگزار شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: همچنین مقرر شد اگر موضوعی در نشست کارگروه ستاد تسهیل از حد اختیارات استان خارج و در سطح ملی قابل پیگیری باشد، در کمیته‌ای که قرار است توسط نمایندگان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی تشکیل شود، بررسی و توسط آنان در قالب یک مطالبه ملی مطرح و پیگیری گردد.
رسولیان اظهار داشت: همچنین اگر مصوبه‌ای از کارگروه ستاد تسهیل نیاز به مطرح شدن در ستاد تدبیر خراسان رضوی را داشت، به نشست‌های آن ستاد ارسال شده تا در کمترین زمان ممکن نسبت به آن تصمیم نهایی گرفته شود.
وی با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر تامین آب همه واحدهای صنعتی گفت: سهم مصرفی بخش صنعت از آب استان کمتر از ۲ درصد است که ناچیز بوده لذا باید آب مورد نیاز این بخش تامین شود.
در این نشست فرماندار بردسکن مشکلات مربوط به چندین واحد معدنی و صنعتی این شهرستان را مطرح و اعضای جلسه نسبت به رفع آنها به بحث و تبادل نظر پرداختند.
مجتبی شاکری با اشاره به فعالیت هشت معدن در شهرستان بردسکن گفت: این معادن با کمبود برق مواجه بوده و اغلب در تابستان دچار قطعی در شبکه می‌شوند، همچنین ماهانه بیش از دو هزار میلیارد ریال جریمه برای برق پرداخت می‌کنند.
وی بیان کرد: قرار بود ایمیدرو برق معادن بردسکن را تامین کند که تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: از آنجا که هنوز ایمیدرو برق رسانی برای معادن منطقه را تامین مالی نکرده است، به منظور تسریع در این بخش، هفته آینده یک طرح جامع برق رسانی توسط شرکت توزیع نیروی برق و سازمان صمت استان تهیه خواهد شد.
رسولیان افزود: در صورتی که ایمیدرو تامین مالی انتقال برق را برعهده گیرد، با استفاده از سرمایه‌گذار منطقه و همکاری شرکت برق، نسبت به ایجاد پست فوق توزیع 132 کیلوولتی در شهرستان بردسکن اقدام خواهد شد.
وی بیان کرد: قرارداد شرکت‌های معدنی بردسکن با شرکت توزیع نیروی برق تغییر خواهد کرد تا هم قدرت برق انتقالی به آنها افزایش یابد و هم جرایم آنها حذف شود.
فرماندار بردسکن، عدم امکان توافق سرمایه گذاران معدنی با مرتع داران جهت ابطال پروانه چرای دام به منظور شروع فعالیت معادن را از دیگر مشکلات فعالان اقتصادی آن منطقه ذکر کرد و گفت: 40 تا 50 نفر مرتعدار هستند که پروانه مشاع در محل محوطه معدنی دارند، دیوان عدالت اداری هم حق را به مرتع داران داده و دست مرتع داران در این بخش کاملا باز است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در مورد مشکل مزبور دیوان عدالت اداری مصوبه‌ای داده است که در استان قابل حل نیست لذا کمیته‌ای با حضور مسوولان مرتبط شهرستانی در محل بردسکن تشکیل و نسبت به رفع مشکل تلاش شود، در صورتی که این کمیته نتیجه ای‌ درپی نداشت، موضوع مورد نظر در کمیته فرعی کارگروه ستاد تدبیر استان با حضور مسوولان ادارات منابع طبیعی و دادگستری و دستگاه‌های نظارتی بررسی و برای آن چاره‌اندیشی خواهد شد.
فرماندار بردسکن در خصوص درخواست واحد تولیدی و فرآوری شمش طلا در این شهرستان نسبت به افزایش وسعت زمین مورد بهره‌برداری خود گفت: زمان افتتاح این واحد، زمین تحت اختیار آن پنج هکتار بود که اکنون صاحب آن درخواست 14 هکتار زمین از منابع طبیعی آن منطقه داده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: در صورتی که سازمان صمت افزایش زمین تحت اختیار واحد صنعتی طلا در بردسکن را بپذیرد و نسبت به اصلاح پروانه بهره‌برداری اقدام کند، آنگاه نشست کارگروه ماده 21 برای این واحد برگزار و موضوع مزبور تعیین تکلیف خواهد شد.
در این نشست موضوعات چند واحد صنعتی دیگر در شهرستان بردسکن مورد بررسی قرار گرفت، از آن جمله شرکت مهرآوین فولاد شهرستان بردسکن ملزم به انجام اصلاحات زیست محیطی خود و حذف سد باطله و نصب فیلترپرس شد.
همچنین معدن مس بردسکن موظف گردید طرح خود را برای ارزیابی زیست محیطی ظرف 10 روز آینده به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ارسال کند.
در این نشست مقرر شد، به یکی از واحدهای معدنی شهرستان بردسکن که نسبت به خرید چاه متروکه اقدام کرده و در تامین آب دچار مشکل شده بود، 25 مترمکعب در شبانه روز به آن واحد آب اختصاص یابد و مازاد مصرف خود را از چاه‌های مجاز خریداری کند.
واحد نساجی شهرستان بردسکن نیز به دلیل بدهی به شرکت برق، با انسداد حساب‌های بانکی خود مواجه شده بود که در این نشست مقرر گردید، قبض برق ماه خرداد را پرداخت کند و متعهد به پرداخت اقساطی بدهی‌های خود در 30 ماه آینده شود تا حساب‌های بانکی آن آزاد گردد.
همچنین شرکت نفت مکلف شد گازوییل مورد نیاز شرکت نساجی بردسکن را تامین کند و نسبت به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که این واحد مکلف به پرداخت آن است، مکاتبه‌ای با مسوولان کشوری انجام گیرد.
پیگیری تامین مالی واحد سم پاشی در بردسکن از طریق بانک رفاه، اختصاص تسهیلات برای طرح گردشگری رباط تاریخی بردسکن و معافیت مالیاتی معادن از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.
 


منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی
تعداد بازدیدها : ۱۷۱۶


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

www.khorasan.ir